Tri najčešće nezgode viličara i kako ih izbjeći

3 najčešće nezgode viličara

Sigurnost u radu s viličarima ključna je za sprječavanje nesreća na radnom mjestu kao i smanjenje oštećenja opreme i robe. Saznajte koje su tri najčešće nezgode viličara i kako ih možete učinkovito izbjeći primjenom odgovarajuće obuke, sigurnosne opreme i moderne tehnologije. 

Prema podacima američkog Ureda za rad i statistiku (Bureau of Labor and Statistics), godišnje gotovo 100 radnika smrtno strada, a više od 20.000 biva ozbiljno ozlijeđeno u nezgodama povezanim s viličarima. To znači da će, statistički gledano, svaki deseti viličar u upotrebi sudjelovati u nezgodi tijekom godine. 

Istraživanje američke Uprave za sigurnost i zdravlje na radu (OSHA) pokazalo je da je 25% nezgoda s viličarima posljedica neadekvatne obuke operatera, no što je s preostalih 75%?  

U ovom članku analizirat ćemo tri najčešće vrste nezgoda s viličarima i načine njihovog sprječavanja kroz: odgovarajuću obuku, sigurnosnu opremu i proaktivnu tehnologiju. 

1. Naleti na pješake u skladištu 

Prema američkom Nacionalnom institutu za zaštitu na radu i zdravlje (NIOSH), gotovo 20% nezgoda s viličarima uključuje pješake, a čak 36% smrtnih slučajeva povezanih s viličarima odnosi se upravo na njih.  

Odgovarajuća obuka za operatere i pješake, jasna signalizacija, označavanje podova i druga sigurnosna rješenja mogu značajno smanjiti ove brojke. 

Što možete poduzeti? 

  • Postavite znakove upozorenja i označite podove trakom kako biste jasno označili zone kretanja viličara. 
  • Koristite plava LED i crvena sigurnosna svjetla na viličarima kako biste pješake upozorili na nailazak  viličara. 
  • Ugradite senzore na viličarima koji će upozoriti vozače i pješake na potencijalnu opasnost. 

Čak i ako pješaci s vremenom prestanu primjećivati znakove i oznake na podu, teško je zanemariti približavajuće plavo LED svjetlo na viličaru. Slično tome, svjetlosna zona koju stvaraju crvena sigurnosna svjetla oko viličara podsjeća pješake da održavaju sigurnu udaljenost od teškog stroja čime se sprječavaju potencijalni naleti i ozljede kao i udarci koji mogu nastati uslijed zamaha stražnjeg dijela viličara. Također, zvučni alarm za vožnju unatrag upozorit će pješake da im se približava viličar. 

2. Nezgode s paletama i regalnim sustavima 

Podizanje i spuštanje paleta na višim razinama u skladištu vrlo je zahtjevan proces. Što je operateru slabija preglednost, veća je vjerojatnost da će paleta biti prevrnuta ili zbačena te da će vilice oštetiti proizvod ili regalni sustav. 

Što možete poduzeti? 

Toyotin automatski nivelator vilica (koji dolazi kao standardna značajka u Toyotinim viličarima) odlično je rješenje budući da vraća prazne vilice u vodoravni položaj jednostavnim pritiskom na gumb. Operateri na taj način mogu jednostavno „ulaziti“ u paletu i iz nje, posebno na većim visinama, što povećava samopouzdanje operatera i produktivnost. 

Još jedno sigurnosno rješenje jest kamera montirana na kran viličara s monitorom u kabini operatera koja pomaže vozaču viličara da uoči teret pri pomicanju vilica u paletu i iz nje. Vizualni prikaz tereta olakšava i čini sigurnijim rad operatera, štiti proizvode i opremu. Bežični sustav kamera Safe-View ima pristupačnu cijenu i izvrsnu kvalitetu slike. Jednostavan je za instalaciju, može se montirati bilo gdje na viličar i podržava instalaciju do četiri kamere. 

3. Prevrtanje viličara 

Prevrtanje viličara vodeći je uzrok smrtnih slučajeva povezanih s viličarima. Prevrtanja mogu biti uzrokovana: 

  • nepravilnim skretanjem, 
  • vožnjom s podignutim teretom, 
  • prekomjernom brzinom. 

Što možete poduzeti? 

    Kod nepravilnog skretanja kao učinkovito rješenje nameće se patentirani Toyotin Sustav aktivne stabilnosti (SAS) s AMC tehnologijom Aktivne kontrole krana. Ovaj sustav dokazano smanjuje nezgode uzrokovane nepravilnim skretanjem i prevrtanjem. 

    Sustav aktivne stabilnosti obavlja više od 3.000 očitanja u sekundi kako bi otkrio nesigurne radne uvjete. Kada senzori detektiraju nestabilnost viličara, SAS trenutno aktivira cilindar za zaključavanje zakretanja kako bi stabilizirao stražnju osovinu i time pružio stabilnost potrebnu za smanjenje rizika od bočnog prevrtanja. 

    Prevrtanje viličara može izazvati i neadekvatna vožnja s podignutim teretom. Ovaj problem uspješno rješava Toyotina tehnologija Aktivne kontrole krana.  

    Prilikom podizanja teškog tereta na visinu dolazi do pretjeranog naginjanja krana, što uzrokuje podizanje stražnjih kotača i prevrtanje tereta prema naprijed. Toyotina tehnologija Aktivne kontrole prednjeg nagiba krana pomaže smanjiti rizik od ispadanja tereta ili prevrtanja prema naprijed tako što kontrolira kut nagiba viličara. 

    Aktivna kontrola krana automatski otkriva težinu tereta i visinu krana. Ako osjeti potencijalnu uzdužnu nestabilnost, ona nadjačava ručnu kontrolu operatera i ograničava naginjanje prema naprijed. Time se smanjuje mogućnost ispadanja tereta ili prevrtanja viličara prema naprijed. 

    Prekomjerna brzina još je jedan uzrok nezgoda kod prevrtanja. Vožnja prevelikom brzinom skraćuje vrijeme reakcije vozača i povećava vjerojatnost nezgode pri skretanju, a iskustvena praksa u skladišnim operacijama pokazuje da se brzina od 8 km/h općenito smatra gornjim maksimalnim limitom sigurnosti. 

    Nažalost, viličari ne dolaze s brzinomjerom pa korištenje radarskog sustava za mjerenje brzine viličara, koji može detektirati brzine već od 5 km/h, može biti učinkovit način za odvraćanje od prebrze vožnje. 

    Konačno, važno je osigurati da svi operateri viličara imaju ažurirane certifikate i da su stručno osposobljeni za rukovanje uređajem. 

    Prije sljedeće kupnje viličara, razmotrite kupnju marke poput Toyote koja ima vodeće sigurnosne značajke i reputaciju za sigurnost kao i niske troškove održavanja. Studija koju je provela Peerless Research Group 2016. godine pokazala je da je Toyota rangirana kao broj jedan u kategorijama najsigurnije marke viličara i branda s najmanje sigurnosnih incidenata. A rangirana je kao prva i po ukupnoj kvaliteti, ukupnoj vrijednosti i najnižim troškovima vlasništva. 

    Više informacija o tipičnim nezgodama viličara i načinima kako ih izbjeći potražite na stranici Toyotina partnera na ovom linku

    Najnovije objave